Здоровий сон - здорова дитина. Марк вайсблут

Хороший сон надзвичайно важливий і корисний для малюка, так як саме під час сну виробляється гормон росту. Крім того, міцний сон допоможе засвоїти ті враження, які дитина отримала за день. Вашій дитині необхідні великі витрати енергії для того, щоб осмислити все, що він чує, бачить і відчуває. Це для нього ново і кілька втомлює.

Частина батьків відчуває хвилювання від того, що якщо дитина тривалий час поспить вдень, то мало спатиме в нічний час. Такі хвилювання частково іноді виправдані, адже це може стати причиною безсоння дитини або тривожного сну в нічний час доби. Але слід не забувати про те, що час сну немовляти поступово змінюється. Новонароджені діти сплять по 16-18 годин за добу за 3-4 години поспіль, тритижневі немовлята сплять вже від 15 до 16 годин.

Здоровий сон - здорова дитина. Марк Вайсблут

Здоровий сон - здорова дитина. Марк Вайсблут

Не хвилюйтеся, якщо ваша дитина не дотримується такого графіка. Потрібно всього лише трохи поспостерігати за ним, щоб зрозуміти, яким є його індивідуальний розпорядок. Навчіться дізнаватися ознаки того, сто малюк хоче в ліжечко. Він може почати терти очі або плакати без явних причин.

Для повноцінного розуміння важливості здорового сну малюка кожній мамі потрібно ознайомитися з всесвітньо відомим світовим бестселером дитячого доктора Марка Вайсблута «Здоровий сон - щаслива дитина»

Марк Вайсблут говорить про загальне значення сну для розвитку нервової системи дитини, про розумовому потенціалі і інших важливих особливостях спокійного проведення часу уві сні. У книзі виділені п`ять важливих елементів здорового сну дитини: тривалість сну, денний сон, безперервність сну, правильний режим сну і його регулярність.

З книгою Марка Вайсблута «Здоровий сон - щаслива дитина» ви зможете ознайомитися нижче, а зараз перерахуємо деякі поради, які потрібно дотримуватися, щоб ваша дитина міцно спав.
Малюкові перед сном треба поїсти, щоб потім не було потреби прокидатися серед ночі. При цьому дуже важливо, щоб його погодували груддю.

Грайте незадовго до сну. Дозвольте дитині хвилин 10 пограти після годування без підгузника, поки ви будете розстеляти його ліжечко. Згодом це дасть йому зрозуміти, що день підходить до свого завершення і пора укладатися. При цьому потрібно, щоб дитина перебувала весь цей час біля ліжечка.

Здоровий сон - здорова дитина. Марк Вайсблут

Здоровий сон - здорова дитина. Марк Вайсблут

Краще класти малюка в ліжечко до того, як він заснув. Коли він під час сну буде прокидатися, то швидше засне, побачивши звичне оточення

Обов`язково заспівайте дитині колискову або ж розкажіть казку. Адже йому так важливо чути тихий і ніжний голос мами, спрямований саме до нього. Вагоме значення казок на ніч зараз науково доведено. Про це прийомі заспокоєння також говориться в книзі Марка Вайсблута «Здоровий сон - щаслива дитина».

Буває, що коли дитина довго не може заснути, хочеться взяти його з ліжечка і покачати. Але це майже ніколи себе не виправдовує. Чим раніше дитина навчиться засинати самостійно, тим краще це буде і для вас, і для нього. Поцілуйте немовляти, побажайте йому солодких снів і поступово, але дуже-дуже повільно, крок за кроком, виходьте з кімнати. Так йому буде спокійніше засипати, відчуваючи, що мама знаходиться поруч.

А тепер ми раді представити вам розділи вищевказаної книги, щоб у вашого здорового дитини завжди був здоровий сон.

Марк Вайсблут «Здоровий сон - щаслива дитина»

  • Передмова
  • Як користуватися цією книгою
  • Вступ
  • Частина I. Як сплять діти
  • Глава 1. Чому так важливий здоровий сон
  • Глава 2. Здоровий сон і стратегії сну
  • Здоровий сон
  • Тривалість денного і нічного сну
  • Денний сон
  • консолідований сон
  • Сон за графіком і час засипання
  • регулярність сну
  • Положення для сну, СРДС
  • Переваги здорового сну: режим, мислення, навчання і успішність в школі
  • стратегії сну
  • ознаки сонливості
  • Що потрібно для втіхи
  • Процес відходу до сну
  • Грудне вигодовування проти штучного і батьківська ліжко проти дитячого ліжечка
  • Тверда їжа і режим харчування
  • Як допомогти дитині спати краще: «без плачу», «допустимий плач» або «хай поплаче»
  • Профілактика в противагу лікуванню порушень сну
  • План дій для змучених батьків
  • Глава 3. Порушення сну і боротьба з ними
  • Що заважає сну
  • Журнал обліку сну
  • Занадто раннє ранкове пробудження
  • Сон в першій половині дня відсутня, занадто короткий, занадто довгий або настає в неправильний час
  • Сон в післяобідній час відсутня, занадто короткий, занадто довгий або настає в неправильний час
  • Третій денний сон відсутній, занадто короткий, занадто довгий або настає в неправильний час
  • Необхідно два, але можливий тільки один
  • Коли денний сон потрібен, але дитина від нього відмовляється
  • Занадто пізній відхід до сну: з періодичними або постійними скандалами
  • Нічні пробудження, труднощі з засинанням
  • Проблеми, що виникають в сім`ях, де більше однієї дитини
  • нездатність заснути
  • Боязнь темряви або самотності
  • Дитина не бажає залишатися в ліжку
  • Дитина відмовляється спати не в своєму ліжку
  • Єдина спальня в будинку
  • Зміна батьківському ліжку на дитяче ліжечко
  • План дій для змучених батьків
  • Глава 4. Сон, підвищена нервозність / коліки і темперамент
  • Як користуватися цією главою
  • Вступ
  • Сон і підвищена нервозність / коліки
  • Темперамент у чотиримісячних дітей
  • Зв`язок між сном, підвищеною нервозністю / коліками і темпераментом
  • Період після коліків: запобігання порушенням сну у віці старше чотирьох місяців
  • Підсумки і план дій для змучених батьків
  • Частина II. Як батьки можуть допомогти своїм дітям набути навичок здорового сну
  • Глава 5. 1-4-й місяці
  • Новонароджений: перший тиждень життя
  • 2-4-й тиждень: посилення занепокоєння
  • 5-6-й тиждень: максимум занепокоєння і плачу
  • 7-8-й тиждень: розвиток більш раннього початку нічного сну і більш тривалих періодів сну
  • 3-4-й місяці: закінчення періоду підвищеної нервозності / коліків. Розвиток ранкового сну в 9: 00-10: 00
  • Запобігає та усуває проблем зі сном
  • План дій для змучених батьків
  • Глава 6. 5-12-й місяці
  • 5-8-й місяці: розвиток післяполудневого сну в 12: 00-14: 00. Непостійний сон у другій половині дня в 15: 00-17: 00
  • 9-й місяць: зникнення третього періоду денного сну. Припинення нічних годувань при штучному вигодовуванні
  • 10-12-й місяці: ранковий сон зникає, але в основному дворазовий денний сон ще зберігається
  • Запобігання та вирішення проблем зі сном: 5-12-й місяці
  • План дій для змучених батьків
  • Глава 7. 13-36-й місяці
  • 13-15-й місяці: один або два денних сну
  • 16-21-й місяці: зникнення ранкового сну
  • 22-36-й місяці: один денний сон у другій половині дня
  • Запобігає та усуває проблем зі сном
  • План дій для змучених батьків
  • Глава 8. Дошкільнята
  • Від трьох до шести років: зникнення денного сну
  • План дій для змучених батьків
  • Глава 9. Школярі і підлітки
  • 7-12 років: пізніший вкладання
  • Підлітки: не вистачає часу на сон, особливо вранці
  • Запобігає та усуває проблем зі сном
  • Частина III. Інші проблеми і порушення сну
  • Глава 10. Особливі проблеми зі сном
  • лунатизм
  • Розмови уві сні
  • нічні страхи
  • кошмари
  • Удари головою і розгойдування всім тілом
  • Утруднення дихання (алергія і хропіння)
  • гіперактивну поведінку
  • Сезонне афективний розлад
  • Нічне нетримання сечі
  • Глава 11. Особливі події і приводи для занепокоєння
  • Перехід на зимовий і літній час
  • Новий брат або сестра
  • Двійнята, трійнята і т. Д.
  • переїзд
  • Відпустка і зміна часових поясів
  • часті хвороби
  • Повернення матері на роботу
  • Домашній офіс
  • Обоє батьків роблять кар`єру
  • Прийомні діти
  • травми
  • Зайва вага, фізкультура і дієта
  • Жорстоке поводження з дітьми
  • Атопічний дерматит і екзема
  • Глава 12. Упевнені батьки - впевнений дитина
  • почуття самоповаги
  • Досить гарне виховання
  • Розвиток внутрішнього контролю
  • Говорити «ні» дитині корисно для нього
  • У моєї дитини проблеми зі сном. Що робити?
  • Коли вам заважають інші проблеми
  • підсумки
  • Глава 13. За і проти інших підходів до порушень сну
  • Правильні асоціації з засипанням
  • Необмежена годування грудьми і батьківська ліжко
  • підсумки
  • Передмова

    Подруга порадила мені цю книгу, коли моєму першій дитині, Преслі, було сім місяців. Я ще годувала його грудьми, але вже збиралася кидати, по крайней мере, точно готова була відмовитися від годування о четвертій годині ранку. До того ж ми привчили Преслі засипати виключно на кому-то. Це було прекрасним виправданням, коли мені самій потрібно було поспати, але дуже незручно в завантажені роботою дні.

    Я проковтнула книгу буквально в лічені години, негайно почала застосовувати ідеї автора на практиці і отримала майже миттєвий результат. Мені особливо сподобалося те, що доктор Вайсблут навчив мене придивлятися до ознак того, що дитина готова заснути, і укладати його спати до того, як він перевтомився. Мене також дуже заспокоїло пояснення сну як однієї з базових потреб дитини. Коли малюк голодний, ви пропонуєте йому здорову їжу. А якщо він втомився, ви повинні запропонувати йому здоровий сон, навіть якщо він не усвідомлює цієї потреби або думає, що в цьому не має потреби (точно так само, як мої діти зазвичай не просять у мене на обід овочі!).

    Як кореспондент програми «Доброго ранку, Америко!» Я змогла зустрітися і поговорити з доктором Вайсблутом в рамках серії випусків, присвячених першому році життя дитини. Мені дуже пощастило, що я познайомилася з ним (так, я скористалася своїм становищем!). Доктор Вайсблут став для мене джерелом корисних порад стосовно не тільки сну, але і привчання дітей до горщика і дисципліни.

    Доктор Вайсблут, спасибі вам за те, що стали моїм наставником і другом. Звичайно, я не можу сказати, що мої діти ніколи не прокидаються по ночах або завжди беззаперечно підкоряються, коли пора лягати спати. Природно, у нас бувають свої злети і падіння, але це неминуче. Однак у нас є режим сну, який ми завжди намагаємося підтримувати і відновлювати після подорожей або якихось інших подій, що порушують його. Володіти цим і знати, як це працює, дійсно дуже корисно - особливо коли ви боретеся зі сном о другій годині ночі. Мені симпатична філософія доктора Вайсблута, який стверджує, що найважливіше в житті - хороший відпочинок сім`ї. І, на щастя, завдяки цій книзі більшість днів (і ночей) нам це вдається!

    Як користуватися цією книгою

    Якщо ви ще тільки чекаєте дитину, для обох батьків, а не тільки для майбутньої матері дуже важливо прочитати введення і глави 1, 2, 4 і 5. Постарайтеся ознайомитися з ними ще до народження дитини, тому що, якими б втомленими ви не відчували себе зараз, потім ви будете втомлюватися ще більше, і читати що-небудь вам буде, м`яко кажучи, важко. З цих глав ви зрозумієте, чому так цінний здоровий сон, як задовольнити потребу дитини в сні, як впоратися з його занепокоєнням і плачем вечорами і як запобігти порушенням сну.

    Якщо дитина вже народилася, швидше за все, ви виснажені, розгублені або і те й інше. Незабаром після пологів через брак сну ви самі можете відчувати себе, як немовля, нездатною сконцентруватися і розробити план дій. А якщо ви годуєте грудьми, то, ймовірно, змучені і фізично. Чоловікам, яким, без сумніву, доводиться легше, просто необхідно прочитати розділи цієї книги і стати тренерами для своїх дружин. В першу чергу, навіть якщо ваша дитина не дуже перевозбуждается і не плаче вечорами, будь ласка, прочитайте главу 4, тому що час від часу напади занепокоєння виникають у всіх дітей. Після цього переходите до порушень сну, описаним в розділі 3 спочатку прочитайте про проблему, а потім зверніться до «Плану дій для змучених батьків». Нарешті, прочитайте «План дій для змучених батьків», який йде перед кожною главою, що відповідає віку вашої дитини, і після неї, тому що хронологічний вік може служити лише зразковим орієнтиром при порушеннях сну і боротьби з ними. Якщо дитина хропе, або дихає уві сні ротом, або у нього занадто суха і роздратована шкіра, прочитайте відповідні розділи в розділах 10 або 11.

    Вступ

    Звучить знайомо?

    У кожної дитини бувають моменти, коли щось йде не так, як йому хочеться. Але чому у одних дітей вони бувають рідше і проходять швидше, ніж у інших?

    Книга «Здоровий сон - щаслива дитина» пояснить вам, як стомлення, викликане поганою якістю сну, змушує одних дітей частіше виходити з себе і вибухати сильніше інших. Також ви дізнаєтеся, як хронічна втома може позначитися на шкільні успіхи вашої дитини. Книга покаже вам, як ви можете виробити, поліпшити і підтримувати його спокійна поведінка, прищепивши йому звичку до правильного сну.

    Я проведу вас крізь нічні сутінки і осяє своєю факелом найбільш складні проблеми, які можуть заважати сну вашої дитини. Перший етап нашої подорожі пройде по території, яка може бути незнайома навіть досвідченим батькам. У частині першій цієї книги «Як сплять діти» описується здоровий сон, порушення сну і типові міфи про сон. Ми також вступимо на не надто приємну територію, яка ще не була досліджена, і поговоримо про небезпечні наслідки поганого сну для всієї родини. Друга частина книги «Як батьки можуть допомогти своїм дітям навчитися спати правильно» - це путівник по режимам сну і вирішення найбільш типових проблем, що виникають у дітей різного віку. Нарешті, в третій частині ми вивчимо «Інші порушення і проблеми сну».

    Недолік сну шкідливий для дитини. Брак сну можна запобігти і вилікувати.

    Коли наша подорож закінчиться, ви зможете самостійно повести вашої дитини до правильного сну.

    Що я маю на увазі під здоровим сном?

    Чи знаєте ви, як добре висипатися ночами і відчувати себе відпочив? Я думаю, що знаю. Але іноді я лягаю спати занадто рано, а іноді надто пізно, а вже мені-то має бути багато відомо про сон! Насправді ніхто точно не знає, як саме програмувати хороший сон, щоб завжди відчувати себе відпочив. У розумінні принципів сну ми ще перебуваємо на рівні Середньовіччя. Цікаво, що під час попередніх досліджень сну дорослих добровольців тримали в глибоких темних печерах. Це робилося для того, щоб природні цикли зміни освітленості не впливали на сон випробовуваних і дослідники могли б без перешкод вивчати, як сон впливає на організм і відчуття людини. Звичайно ж, сьогодні дослідники сну працюють в спеціально обладнаних лабораторіях і використовують «неправильні» годинник, які випереджають реальний час або, навпаки, відстають від нього. Таким чином вони намагаються дізнатися, як працюють наші біологічні ритми, або «внутрішній годинник», коли зовнішні тимчасові підказки виключені. Крім того, проводилися дослідження на людях, які працюють позмінно, і на пілотів, які часто перетинають межі часових поясів і страждають від синдрому десинхронизации, щоб дізнатися, як різниця в часі впливає на режим їхнього сну.

    Однак режим дитячого сну ніколи не піддавався такому детальному вивченню. Звичайно, проблема неуважності екіпажу ядерного бомбардувальника, яка викликана нестачею сну або синдромом десинхронизации, куди серйозніше, ніж проблема дитячих істерик, що порозумівається втомою. Однак, якщо мова йде про вашу дитину, ви можете з цим і не погодитися!

    Я, будучи засновником унікального Центру порушень сну при Дитячій меморіальної лікарні в Чикаго, вивчав як здоровий, так і порушений сон у тисяч дітей. Я допоміг сотням сімей зрозуміти, що режим сну безпосередньо впливає на поведінку їхніх дітей і успішність в школі. На підставі цих досліджень, моєї 30-річної педіатричної практики і життя зі своїми чотирма синами і двома онуками я зрозумів, що у вічно не висипаються батьків є надія. Набуті мною знання можуть принести користь і вам, і вашій дитині. Мої дослідження виявилися корисними і для мене самого: раніше я думав, що денний сон - марна трата часу. Мені хотілося проводити час з дітьми, та й інших справ вистачало. І що в результаті? Я став злим і дратівливим від нагромадилося недосипання. Тепер я розумію, що, коли я сплю стільки, скільки мені потрібно, у виграші виявляється вся моя сім`я.

    Профілактика і лікування порушеного режиму сну у маленьких дітей мають таке велике значення тому, що, будучи невиправленим, він може закріпитися. Автоматичної корекції порушень не відбувається. В даному випадку діти не переростають свої проблеми. Гарна новина полягає в тому, що шкідливий вплив нездорового сну можна зупинити, якщо батьки будуть докладати до цього необхідних зусиль. Чим молодша дитина, тим успішніше будуть ваші заходи по компенсації шкідливого впливу неправильного сну.

    Всі батьки здатні запобігти розвиток неправильного режиму сну у своїх дітей. Однак починати потрібно рано, уважно спостерігаючи за розвитком природного ритму сну і неспання у малюка і синхронізуючи процес заколисування згодом, коли у нього запускається процес засинання. Правильний вибір часу означає відсутність плачу. Ця книга розрахована на навчання батьків тому, як правильно визначати такий час і тим самим запобігати виникненню порушень сну у дітей. Але для цього необхідна практика, тому, особливо у випадку з першою дитиною, не виключені випадки плачу при перевтомі малюка.

    І це не тільки материнська завдання-батьки теж відіграють важливу роль у встановленні здорового режиму сну. Традиційно саме матері завжди страждали від недосипання, тому що тільки вони вставали до дитини ночами. Матері постійно, і вдень і вночі, повинні були бути напоготові в набагато більшому ступені, ніж батьки. Якщо вночі виникали якісь проблеми, вгадайте, хто повинен був їх вирішувати? Якщо дитина погано спить, вгадайте, хто вважався в цьому винуватим? Я намагався виправити ситуацію, вселяючи людям, наскільки важлива - для дитини, для шлюбу і для сім`ї - залученість батька.

    Ця книга докладно розповість вам про те, як запобігати і лікувати порушення сну. В обговорення профілактичних заходів включена детальна карта, яка допоможе вам вирішити, наскільки годування грудьми і батьківська ліжко важливі для запобігання проблем зі сном. Обговорюючи лікування, ми порівняємо різні стратегії: виключення (ігнорування), поступове виключення (контрольований плач, перевірка і розраду), пробудження за графіком, ритуали відходу до сну, денна корекція, розслаблення і білий шум. Щоб вам було легше користуватися цією книгою, в кінці кожного розділу є зручний і доступний «План дій для змучених батьків». Я згадую в тексті книги про чоловіків, дружин, шлюб і подружніх проблемах виключно для зручності, але насправді приймаю будь-які партнерські і дитячо-батьківські відносини.

    Частина I. Як сплять діти

    Глава 1. Чому так важливий здоровий сон

    Дитяча безсоння і пов`язані з нею переживання батьків існували протягом багатьох століть.

    У новонароджених здоровий сон виникає начебто дуже легко і природно. Вони засипають і сплять без всяких зусиль. Однак в перші тижні і місяці життя, у міру розвитку мозку, їх режим сну теж змінюється і розвивається. Такі зміни можуть призвести до того, що дитина «плутає день з ніччю» - довго спить вдень і підлягає не спить вночі. Це втомлює, але насправді поступово все встає на свої місця. У перші тижні життя дитина, як правило, не відчуває ніяких труднощів із засипанням і сном. Однак після закінчення цього періоду раннього дитинства батьки можуть перетворити природні ритми і режим сну в здорові звички дитини.

    Для багатьох з них виявляється сюрпризом, що ці здорові звички НЕ формуються автоматично. Самі батьки можуть допомагати або заважати розвитку здорового режиму сну. Звичайно ж, повністю виснажений дитина врешті-решт раптово засинає - це біологічна необхідність! Однак навряд чи таке явище можна назвати здоровим і корисним, так як надмірне стомлення (яке часто можна визначити по занадто порушеній поведінки дитини, яке безпосередньо передує «виключення») заважає нормальному розвитку соціальних навичок і навіть навчання. Не варто вважати, що для дитини «нормально» ставати примхливим і дратівливим в кінці дня. Добре відпочили діти так себе не ведуть.

    До того як з`явилися електрику, радіо, телебачення, комп`ютери та зв`язок на далеких відстанях, діти вирушали спати раніше, ніж сьогодні. Наша сучасна звичка пізно лягати спати, ймовірно, не більше "природна", ніж застаріле «природне» думка, що чим дитина товщі, тим він здоровіше. Загальноприйняті судження про те, що є природним, нормальним або здоровим, не завжди виявляються вірними. Крім того, щодо догляду за дитиною вам можуть здаватися більш «природними» методи, що застосовуються в традиційних культурах. Я маю на увазі часті годування грудьми протягом дня і ночі і спільний сон з дитиною, носіння його в слінгу або м`якому рюкзаку, постійне перебування поряд з малюком і реагування на його запити.



    «Природне» проти «неприродного»

    У всіх дітей бувають напади перезбудження і плачу.

    Ці напади засмучують всіх батьків.

    Всі батьки прагнуть заспокоїти своїх дітей.

    Чим більше дитина турбується або плаче, тим менше він спить.

    Чим менша дитина спить, тим менше сплять батьки.

    Чим менше сплять батьки, тим складніше їм заспокоїти дитину.

    Родичі і друзі хочуть допомогти заспокоїти дитину, і батьки чекають від них такої допомоги.

    Годування грудьми і спільний з дитиною сон прекрасно його заспокоюють.

    Ці питання задають мені багато батьків. Вони часто говорять про те, що в статтях і книгах, які вони читають, проповідують абсолютно різні ідеї, і тому приходять до висновку, що, якщо вже в цьому питанні все «так суперечливо», краще залишити все як є. Якщо вам здається, що ваша дитина спить погано, і якщо ви не згодні з тим, що написано в цій книзі, то скажіть, коли, на вашу думку, настане поліпшення? За три місяці? Через три роки? Якщо ви прислухаєтеся до думки професіонала, який говорить вам, що ви повинні проводити з дитиною ночами більше часу, щоб він відчував себе більш «спокійно», поставте йому запитання: «Як я дізнаюся, що ми на вірному шляху?» Не варто чекати до нескінченності. Подумайте над тим, що в 1922 р написав доктор Чарльз Санделл, головний лікар дитячого відділення Лікарні ім. принца Уельського в Англії: «По тому, наскільки успішно лікареві вдається впоратися з дитячою безсонням, можна судити про його терпінні і кваліфікації». Також він писав: «Несплячі дитина - ганьба для того, хто про нього піклується, і свідчення того, що їм були допущені якісь помилки в цій турботі». Тому не варто думати, що проблеми, пов`язані зі сном, стали хвилювати всіх тільки недавно.

    Правда полягає в тому, що сучасні дослідження сну і неспання тільки підтверджують те, що уважні лікарі-практики на кшталт доктора Санделл спостерігали вже більш 80 років тому. Він писав:

    Слід категорично опиратися спокусі укладати дитину пізніше, щоб на нього могли помилуватися якісь родичі, які пізно приходять в гості, або щоб няня могла доробити якісь справи. Сонний дитина, якій не дають заснути, знаходиться в перевозбужденном стані , і його нервова енергія дуже швидко істощается- коли нарешті його починають укладати спати, він виявляється занадто втомленим для того, щоб заспокоїтися ...

    Кожна дитина унікальна. Діти подібні маленьким сніжинкам. Вони народжуються з набором індивідуальних особливостей, від яких залежить їх фізична активність, тривалість сну і тривалість періодів плачу. Однак діти розрізняються і на більш тонкому рівні. Деяких зрозуміти простіше-у них начебто сам по собі виробляється передбачуваний графік годувань і сну. Вони також зазвичай менше плачуть і більше сплять. Діти, поведінка яких слід такому «вбудованому» розпорядку, що виявляється без особливих варіацій, більшою мірою здатні заспокоюватися самостійно, легше засинають, а прокидаючись ночами, частіше можуть знову заснути без будь-чиєї допомоги. Але не варто звинувачувати себе, якщо ваш малюк не такий передбачуваний, більше плаче і гірше вміє заспокоюватися самостійно. Вам просто не пощастило, хоча громадська думка може впливати на ваше сприйняття цієї ситуації.

    У тих культурах, де мати постійно носить дитину при собі, а її груди завжди доступна для його годування та заспокоєння, все одно існують великі відмінності між дітьми з точки зору занепокоєння і плачу. Мати компенсує їх за рахунок збільшення кількості ритмічних заколисуючих рухів або годувань. Вона, можливо, навіть не уявляє собі, як дитина може спати один, далеко від неї. Підростаючи, він може ще довго спати в одному ліжку з батьками. Не можна сказати, що це однозначно добре чи погано, просто такий звичай кілька відрізняється від звичок більшості західних сімей середнього класу.

    Отже, не тільки діти сплять по-різному, але і стереотипи, які існують в різних культурах, змушують батьків ставитися до цього по-різному. Не забувайте про те, що немає універсально «правильних» чи «неправильних» способів або протистояння між «природними» і «неприродними» стилями виховання. Менш розвинені суспільства зовсім не обов`язково відрізняються більш «природними» і, отже, більш «здоровими» практиками. Зрештою, і стрихнін, і коров`яче молоко в рівній мірі «натуральні», але вони надають абсолютно різні ефекти на організм людини.

    Те, наскільки сильно ми переживаємо через дитячого плачу або поганого сну, частково відображає наші власні погляди на те, що значить бути «хорошими» батьками. Чого ми хочемо: постійно носити дитину на руках або ж періодично класти його спати в ліжечко?

    Ось вам реальна історія. До мене прийшла на консультацію принцеса Саудівської Аравії в супроводі свого особистого педіатра і няні, які здобули освіту в Англії, і ще двох жінок, щоб обговорити режим сну дітей в королівській родині. Педіатр описав порядок турботи про дітей, який був популярний серед британських аристократів в XIX в. Подібно спеціально навченим няням тієї епохи, ця няня з Саудівської Аравії могла завжди носити дитину принцеси на руках, коли він спав, тому що для решти у неї були власні служниці! Ці няні нижчого рангу не мали настільки хорошої освіти, і в їх обов`язки входило виконання всіх інших домашніх справ, пов`язаних з турботою про дитину.

    У більшості батьків немає спеціального персоналу по догляду за дітьми. Їм доводиться розраховувати тільки на самих себе. Тому, якщо їх сильно турбує плач дитини або почуття провини через те, що вони нібито не можуть бути «хорошими» батьками, їм може стати легше, коли вони знайдуть більше впевненості в собі. Іноді ми можемо відчувати, що ніяк не здатні вплинути на режим сну дитини. На жаль, до такого способу мислення може стати причиною порушень в подальшому.

    Проблеми зі сном не тільки заважають дитині спокійно спати по ночах, але і негативно впливають на його денну життя - він гірше розумово розвивається, неуважний, не здатний зосередитися і легко відволікається, а також стає більш імпульсивним, гіперактивним або ледачим. Але якщо дитина спить добре, а стан неспання у нього теж оптимальне, він здатний добре навчатися і росте більш приємним в спілкуванні і добродушною людиною. Якщо ж і батьки не дотримуються режиму, непостійні в своїх вимогах, надмірно тиснуть на дітей, або у них існують якісь проблеми в стосунках, то це тільки посилює порушення сну у дитини, приводячи до тривалого активного дня і плачу ночами.

    Не варто вважати, що діти в різному віці повинні проходити через різні «стадії» і що ці стадії неминуче призводять до проблем зі сном. Насправді після перших трьох-чотирьох місяців життя будь-яка дитина може почати вчитися спати правильно. Процес навчання відбувається так само природно, як і процес навчання ходьбі.

    Погано те, що деякі батьки самі створюють проблеми зі сном у своїх дітей.

    Добре ж то, що саме вони можуть їм запобігти або виправити ті, які виникають.

    Батьки, які віддають перевагу більш поступовий підхід (контрольований плач або його поступове виключення) різкого (ігнорування або виключення плачу), часто скаржаться на періодичні «загострення». Основна причина того, чому поступовий підхід виявляється менш успішним в довгостроковій перспективі, полягає в тому, що він вимагає більше часу, а також в тому, що часом неминуче виникають природні приводи для порушення сну, такі як хвороби або поїздки. Подальше повторне встановлення режиму здорового сну при поступовому підході стає для батьків досить болісним процесом. Оскільки він триває кілька днів або навіть тижнів, це часто їх вимотує, тому вони опускають руки і знову стають непослідовними в своїх діях. Батьки, успішно використовували метод виключення, знають, що у них буде всього лише одна ніч плачу після того, як вони повертаються додому з якої-небудь поїздки, яка тривала кілька днів.

    У реальності виходить так, що деякі батьки настільки часто переходять від твердості до потуранню, що не можуть створити для своєї дитини постійного стимулу для зміни поведінки і часто видають бажане за дійсне. Тому «Журнал обліку сну», про який я розповім пізніше, може стати дуже корисним інструментом, який дозволить вам задокументувати те, що ви робите насправді і як насправді реагує на ваші вчинки дитина. Адже короткочасні «успіхи» можуть відображати лише короткі періоди, коли ваша дитина «вирубується» вночі від хронічної перевтоми. Або ж справжні поліпшення режиму сну можуть бути настільки малопомітними, що будь-які природні порушення на кшталт свят, подорожей, хвороб і т. П. Будуть постійно збивати дитини з пантелику і викликати повторювані «загострення», при яких він буде часто прокидатися ночами або відмовлятися лягати .

    І навпаки, батьки, які успішно дотримуються твердих принципів у виробленні у дитини звички до здорового сну, бачать миттєве і значне поліпшення без жодних побічних ефектів. У цих дітей рідше трапляються загострення, і вони швидше і більш повно відновлюють свій режим після того, як він був чомусь порушений. Бачачи реальний результат, батьки набувають впевненості в своїх силах і здатні знову повторити ту ж програму, якщо це необхідно.

    Відео: Книга в допомогу Випуск 6

    Дещо з практики

    Якщо ви рано почнете привчати дитину правильно спати, то вельми велика вірогідність того, що вам вдасться запобігти проблемам зі сном.

    Я не можу висловити, наскільки важливо для батьків раніше починати допомагати дітям вчитися правильно спати.

    Якщо ви починаєте таке навчання рано, у дитини не буде тривалих нападів плачу і проблем зі сном. Процес самостійного засипання - це навичка, і, як і в разі будь-якого іншого навику, простіше відразу прищепити дитині правильну звичку, ніж потім виправляти неправильні. І так само, як і будь-який інший навик, цей закріплюється тільки після певного періоду практики.

    Численні приклади з життя дбайливих і розумних батьків, наведені в цій книзі, повинні послужити вам додатковим стимулом до раннього привчання вашої дитини до здорового режиму сну або до виправлення вже існуючих порушень, щоб ви могли отримати від вашого материнства і батьківства найкраще - радість !

    Для того щоб встановити в будинку розумний і корисний розпорядок, згладити існуючі розбіжності або допомогти дитині старшого віку впоратися з закріпилися порушеннями сну, деякі батьки потребують допомоги фахівця. А щоб підтримувати здоровий сон у маленької дитини, вам потрібно зберігати твердість, не страждаючи почуттям провини і не боячись того, що він може вас розлюбити. Насправді кращий рецепт, який я можу прописати, - це створення в будинку атмосфери любові, в якій буде жити спокійна дитина зі спокійними батьками.

    Як би хороший не був дитина, кожна мати мріє про той момент, коли він засне.

    Наскільки сильно може змінити дитини здоровий сон!

    Глава 2. Здоровий сон і стратегії сну

    Здоровий сон

    Чи є здоровим режим сну вашої дитини? Ось п`ять елементів здорового дитячого сну:

    1. Загальна тривалість сну (денного і нічного).
    2. Наявність денного сну.
    3. Безперервність сну.
    4. Режим сну.
    5. Регулярність сну.

    Коли всі ці п`ять елементів збалансовані, дитина отримує необхідний йому відпочинок. Давайте спочатку розглянемо всі ці елементи окремо. Потім ми побачимо, що жоден з них не існує сам по собі, а є частиною єдиного цілого, яке якраз і називається «здоровим сном».

    При розгляді біологічного розвитку цих п`яти факторів, будь ласка, пам`ятайте, що практики виховання (наприклад, тип вигодовування) не впливають на розвиток головного мозку. Під час формування процесу сну існує п`ять поворотних пунктів: шість тижнів (збільшення тривалості нічного сну), від дванадцяти до шістнадцяти тижнів (встановлення регулярного денного сну), дев`ять місяців (дитина перестає прокидатися вночі для годування і перестає спати вдень втретє), від дванадцяти до двадцяти одного місяця (зникнення сну в першій половині дня) і від трьох до чотирьох років (денний сон стає необов`язковим).

    У міру розвитку головного мозку дитини режим і ритм його сну змінюються. Якщо ви це враховуєте в свій розпорядок дня, ваша дитина буде спати добре. Ті батьки, які не помічають цих змін або НЕ пристосовуються до них, отримують перевтомлених дітей. Біологічні процеси розвитку, що призводять до всіх цих змін, знаходяться під контролем двох регуляторних механізмів. Їх розуміння допоможе вам правильно організувати ваше власне мислення і спланувати свої дії так, щоб гарантувати вашій дитині здоровий сон.

    Перша регуляторна система контролює потреба організму в сне- вона називається «гомеостатический механізм контролю». Суть його в тому, що, чим довше ви не спите, тим довше проспить потім. Якщо ви не виспалися, організм намагається надолужити згаяне. Він намагається гарантувати вам достатню кількість сну. Цей автоматичний процес відображає внутрішній біологічний механізм, який ми не контролюємо свідомо. Він подібний до механізму контролю за температурою тіла: коли нам жарко, ми автоматично починаємо потіти. Якщо ми п`ємо недостатньо рідини, потіти нам нічим, і організм страждає від зневоднення. Але якщо ми споживаємо дуже багато кофеїну і позбавляємо організм сну, це теж завдає йому шкоди. На жаль, біологічна потреба дитини в сні постійно змінюється, тому батьки повинні бути завжди напоготові, щоб не прогледіти ці зміни.

    Друга регуляторна система отримала назву «циркадних ритмів». Вони також називаються просто «внутрішніми ритмами», і їх можна сприймати як складну програму регуляції, яка включає і вимикає певні гени у відповідь на зміну дня і ночі. Цей регуляторний апарат створений для того, щоб включати і вимикати генетично запрограмовані молекулярні годинник, час на яких встановлюється по сонячному світлу. Цей механізм автоматично намагається зробити так, щоб організм засипав в потрібний час і щоб під час сну дотримувався правильний графік чергування і тривалості його фаз. Ми відчуваємо себе сонними або бадьорими завдяки сигналам, що надходять з певної зони головного мозку. Розподіл цих сигналів змінюється протягом тижнів, місяців і років, поки дитина поступово дорослішає. Швидкість цих змін особливо висока в перші кілька місяців життя, тому батькам не завжди вдається за ними встигати.

    Це важливо
    Система внутрішніх ритмів підпорядковується генетичному контролю, так що в ній існують індивідуальні відмінності. Для того щоб ця система проявила себе, потрібен час.

    Варто вам тільки вирішити, що ви нарешті зрозуміли, коли вашої дитини необхідно укладати спати, як тут же все знову змінюється!

    Тривалість денного і нічного сну

    Якщо ви мало спите, то відчуваєте себе втомленим. Це звучить зовсім просто і здається очевидним, але яку тривалість сну вважати достатньою? І як ви можете визначити, чи спить досить ваш дитина?

    До трьох-чотирьох місяців графік сну малюка в основному відображає процес розвитку його головного мозку. У ці перші кілька тижнів життя дитина дійсно спить рівно стільки, скільки йому потрібно, тому що на його поведінку і тривалість сну впливають переважно біологічні чинники. Але після трьох-чотирьох місяців, а іноді і вже в шість тижнів (або через шість тижнів після передбачуваної дати пологів, якщо дитина народилася передчасно) на тривалість сну і, отже, на поведінку дитини може починати впливати розпорядок, встановлений батьками. Пізніше ми докладніше обговоримо, як вони можуть «запрограмувати» більш доброзичливе і спокійна поведінка своєї дитини, якщо будуть уважніше стежити за його змінюються потребами і допомагати йому підтримувати здоровий режим. Ваша мета повинна полягати в тому, щоб визнати і поважати потребу свого зростаючого дитини в сні і виключити дії, які заважають цьому природному процесу.

    У перші дні життя немовля спить 16-17 годин на добу, хоча проспати, що не прокидаючись, може максимум чотири-п`ять годин. При цьому не має значення, годуєте ви дитину грудьми або сумішшю, хлопчик це чи дівчинка.

    Дещо з практики
    Шалені матері часто виявляють занепокоєння, вважаючи, що тривалі періоди сну заважають дитині отримувати достатню кількість молока. Перевірка ваги у лікаря переконає вас у тому, що все в порядку.

    У віці від одного тижня до чотирьох місяців загальна тривалість сну дитини на добу зменшується від 16,5 до 15 годин, в той час як максимальна тривалість безперервного нічного сну збільшується з чотирьох до дев`яти годин. З проведених досліджень нам відомо, що це розвиток відображає дозрівання нервової системи і НЕ пов`язане з введенням прикорму.

    Одні новонароджені і діти молодше чотирьох місяців сплять набагато більше, а інші - набагато менше. Для перших кількох місяців життя ви можете прийняти, що ваша дитина спить досить. Але якщо він занадто багато плаче або у нього спостерігається надмірне занепокоєння / коліки, ви можете допомогти матері-природі, випробувавши корисні поради для «плаксіїв» з глави 4.

    Дещо з практики
    У віці одного-двох тижнів у деяких дітей можуть спостерігатися періоди неспокійного і порушеної поведінки, що тривають до декількох годин. Приблизно з шести тижнів вони поступово починають заспокоюватися. Такий стан часто невірно сприймається як результат материнської тривоги, нестачі в кількості молока або його «поганого» якості. Дурниця! Поведінка дитини пояснюється тимчасовою відсутністю гальмування в нервовій системі, що і призводить до надмірного збудження. Расслабьтесь- ця фаза в розвитку малюка закінчується, коли його головний мозок стає більш зрілим. Ви ні в чому не винні.

    Маленьку дитину дуже легко носити з собою. Ви можете брати його куди завгодно, а коли йому потрібно буде заснути, він засне. Я пам`ятаю, як одного разу, будучи студентом-медиком Стенфордського університету, я грав в теніс з моєю дружиною, а наш перший дитина спокійно спав у кріслі біля огорожі. За вузькій вуличці з моторошним ревом проїхав величезна вантажівка. Ми кинулися до малюка і з подивом виявили, що він все так само міцно спить. Після шести тижнів наш син став більше цікавитися оточуючими людьми-приблизно після чотирьох місяців його, як і всіх дітей, почали займати гавкаючі собаки, що дме вітер, хмари та інші цікаві речі, які могли порушувати і дійсно порушували його сон.

    У деяких дітей інтерес до оточуючих, або первинне оволодіння соціальними навичками, виникає тоді, коли вони вперше починають свідомо посміхатися іншим людям. Це відбувається приблизно у віці шести тижнів (або через шість тижнів після передбачуваної дати пологів, якщо малюк народився передчасно). Однак до трьох-чотирьох місяців більшість немовлят, так само, як і мій син, не дуже звертають уваги на навколишнє, якщо їм потрібно заснути. Коли їх організм говорить, що пора спати, вони засинають. Коли він говорить, що пора прокидатися, вони прокидаються, навіть якщо для батьків це зовсім невідповідний час! Це відбувається незалежно від того, чи годують малюків на вимогу або за розкладом. Це відбувається навіть при внутрішньовенному вливанні харчування дітям, які народилися з дефектами шлунка або кишечника. Голод мало впливає на те, як спить дитина. Набагато більш імовірно, що на режим його сну впливає гормон мелатонін, який починає вироблятися мозком дитини з трьох-чотирьох місяців. Рівень цього гормону вище вночі-він викликає сонливість, а також розслаблення гладкої мускулатури в області живота. Саме тому починаючи з трьох-чотирьох місяців діти поступово перестають плутати день з ніччю і страждати від кольок.

    Більш того, у дітей, які ростуть в обстановці з постійно включеним світлом, нормальний режим сну розвивається точно так же, як і у дітей, які ростуть там, де світло регулярно включають і вимикають. Ще один доказ того, що середовище надає мало впливу на режим сну у дітей молодше трьох-чотирьох місяців, отримано при дослідженнях недоношених дітей. Так, наприклад, дитина, що народилася на чотири тижні раніше встановленого терміну, досягає того ж рівня розвитку сну, що і дитина, що народилася в термін, на чотири тижні пізніше . Біологічне розвиток ритмів сну і неспання у недоношених дітей, які не прискорюється при більш інтенсивної соціальної стимуляції.

    Таким чином, ми можемо зробити висновок, що до трьох-чотирьох місяців ви повинні намагатися слідувати природним потребам вашої дитини в сні. Не варто очікувати від нього передбачуваного режиму сну і неспання і намагатися прищепити йому певний графік. Однак у деяких дітей регулярні ритми сну і неспання розвиваються раніше, вже в шість-вісім тижнів. Такі діти зазвичай дуже спокійні, мало плачуть і сплять довго. Так що, якщо ваш малюк саме такий, вважайте, що вам пощастило!

    З віком тривалість дитячого сну зменшується. На графіках 2.1-2.3 показана тривалість денного та нічного сну і загальний час сну у дітей різного віку. Нижня крива відображає те, що у 10% дітей тривалість сну менше зазначеної на графіку, а верхня - що у 90% тривалість сну менше зазначеної для кожного віку. Ці криві були побудовані на підставі даних моїх власних досліджень, що проводилися в 1980 р Вони охоплювали 2019 дітей, переважно білих, представників середнього класу з Іллінойсу і північній Індіани. Ці графіки допоможуть вам визначити показники сну вашої дитини і сказати, чи знаходяться вони вище 90-й процентилі або нижче 10-й. (В інших дослідженнях використовувалася тільки 50-я процентиль, або середнє значення, і по ньому ви не змогли б визначити, чи сильно відрізняються від середнього показники тривалості сну у вашої дитини.) Цікаво, що в подібних моєму дослідженнях, проведених в 1911 р в Каліфорнії і в 1927 р в Міннесоті, в яких теж брали участь тисячі дітей, були отримані ті ж результати. Крім того, аналогічні криві були отримані англійськими дослідниками в 1910 р і японськими - в 1925 р

    Так що створюється враження, що характерна для кожного віку тривалість сну твердо встановлена і універсально закріплена біологічно і ніяк не змінюється, незважаючи на культурні та етнічні відмінності, соціальні зміни і такі сучасні винаходи, що формують наш спосіб життя, як телебачення, DVD і комп`ютери.

    Але і з цього узагальнення є виняток: останнім часом американські підлітки стали спати менше. З другої половини ХХ ст. заняття в школах починаються раніше. Через це діти змушені раніше вставати, і загальна кількість часу, доступного для сну, зменшилася. У той же час підлітки частіше стали підробляти після школи, так що і лягають вони пізніше. Збільшився і обсяг шкільних домашніх завдань.

    На мій погляд, після чотирьох місяців батьки можуть впливати на тривалість сну своїх дітей, яка, як ви побачите далі, для дітей молодшого дошкільного віку має особливо велике значення.

    Під час своєї педіатричної практики я вивчив 60 здорових дітей, спочатку у віці п`яти, а потім - 36 місяців. У п`ять місяців довше сплять ті діти, які більше гулять, посміхаються, легше адаптуються до оточення і дотримуються режиму. Такі товариські і спокійні діти сплять вдень приблизно по 3 або 3,5 години і по 12 годин вночі, т. Е. За все в добу - по 15,5 години. Неспокійні, плаксиві, дратівливі і незговірливі діти з мінливим режимом сплять на добу майже на 3 години менше (по три години вдень і по 9,5 години вночі, т. Е. За все по 12,5 години на добу) - різниця, таким чином, становить майже 20%.

    Крім того, у всіх вивчених п`ятимісячних дітей з денним сном і його тривалістю виявилася найбільшою мірою пов`язана така риса, як стійкість уваги. Іншими словами, діти, які довше сплять вдень, здатні до кращої і більш тривалої концентрації уваги.

    Як ми обговоримо пізніше, немовлята, більше сплячі протягом дня, краще здатні навчатися на власному опите- це пояснюється тим, що у них більше розвинена здатність фокусувати увагу. Подібно сухої губки, вміщеній в воду, вони вбирають інформацію. Такі діти вчаться, просто спостерігаючи за хмарами, деревами, особами батьків, а також накопичуючи досвід відчутних, нюхових, слухових і зорових відчуттів. Діти, менше сплять вдень, здаються більш імпульсивними і вимогливими, вони в меншій мірі можуть розважати самі себе. Такі більш втомлені діти проявляють менше інтересу до іграшок та інших предметів.

    До трьох років брали участь в моєму дослідженні більш поступливі діти, які були спокійні, доброзичливі, адаптованість і легко спілкувалися з незнайомими людьми, спали по 12,5 години на добу. Менш згідливі діти - більш знервовані, похмурі, частіше проявляють невдоволення, спали приблизно на 1,5 години менше, що становить майже повну тривалість денного сну.

    Звідси випливає важливий висновок, що сплячі вдень трирічні діти адаптуються краще, ніж не сплять. При цьому денний сон ніяк не відбивається на тривалості нічного сну. При порівнянні сплячих і не сплячих днем дітей в обох групах тривалість нічного сну становила 10,5 години. Отже, невірно, що діти, які пропускають денний сон, надолужують згаяне вночі.

    Дещо з практики
    Ймовірно, періодичні пропуски денного сну нічим не шкодять дитині. Але якщо це стає звичкою, то ви можете побачити, що через таку накопичується нестачі сну ваша дитина буде ставати все більш некерованим в своєму перевтомленому стані.

    Насправді пропущений сон виявляється втраченим назавжди.

    Коротше кажучи, трирічні діти, які більше сплять, були більш веселими, більш товариськими і менш вимогливими. Діти, що спали менше, не тільки були більш соціально вимогливими, сварливі і неспокійними, а й проявляли в своїй поведінці певні риси гіперактивності. Пізніше я поясню, як і чому такі стомлені і неспокійні скандалісти згодом виявляються більш схильними до надмірної ваги.

    В одному з недавніх досліджень вивчалися ефекти єдиної ночі обмеженого сну у дітей у віці від 10 до 14 років. Вчені відзначили, що у випробовуваних спостерігалися порушення словотворення, абстрактного мислення і формування ідей, а також труднощі у вирішенні складних завдань. Ці вищі когнітивні здібності необхідні для успішного навчання в школі. Навпаки, при виконанні механічних дій і менш складних завдань, пов`язаних із запам`ятовуванням і навчанням, погіршень не відзначалося. Здатність займатися рутинними справами, яка не залежить від недосипання, звичайна для всіх дорослих, які часом сильно втомлюються, але тим не менш чудово справляються зі стандартними процедурами на роботі. Я розумію результати цього дослідження так: хронічне недосипання у маленьких дітей погіршує когнітивний розвиток, однак це проявляється набагато пізніше, коли дитині доводиться вирішувати більш складні завдання. Звичайно, процес когнітивного розвитку починається ще в дитинстві, а не в 10 або 14 років, але відставання через дефіцит сну у більш молодших дітей залишається до пори до часу прихованим. Їм доводиться вирішувати проблеми куди менш складного рівня, і такі хронічно недосипають діти можуть нормально справлятися з вимовою, написанням і читанням слів, а також з простими арифметичними завданнями. Однак пізніше, в більш старшому віці, це когнітивне відставання починає проявлятися при ускладненні шкільних вимог.

    Знову глянувши на криві сну, ми можемо побачити, що його тривалість у дітей аж до підліткового віку поступово знижується, після чого вирівнюється, а потім і злегка зростає, як показано на рис. 2.1. Це збільшення тривалості сну було відзначено і в інших дослідженнях, з чого можна припустити, що підлітки мають потребу в більшій кількості сну, ніж діти більш молодшого віку. Однак шкільні вимоги, соціальне життя і заняття спортом змушують підлітків лягати спати все пізніше і пізніше. Крім того, у них в організмі відбуваються біологічні зміни, що сприяють більшій активності у вечірній час. Саме в цей період ефекти накопичується хронічного недосипання проявляються найсильніше і можуть перетворити і так не найлегші роки життя в повний кошмар.

    Денний сон

    Більшість дорослих американців, які виросли в суспільстві, орієнтованому на високі досягнення, зазвичай вважають денний сон втратою часу. Ми схильні думати, що вдень сплять тільки ледачі, байдужі, хворі або люди похилого віку, і тому вважаємо, що і для дітей денний сон не дуже важливий. Давайте я поясню, чому насправді він такий корисний для процесу навчання і когнітивного розвитку дитини.

    Денний сон - це зовсім не шматочки нічного сну, випадковим чином розкидані серед годин неспання. Насправді нічний сон, денний сон і денний неспання мають частково незалежними один від одного ритмами. У перші три - чотири місяці життя вони розвиваються різними темпами, тому можуть не синхронізуватися. Тільки пізніше ритми сну і неспання зв`язуються зі змінами температури тіла і рівня активності.

    Наприклад, більшість з нас відчувають сонливість в післяобідній час. Це відчуття частково - але тільки частково - пов`язано з тим, скільки ви не спали і скільки спали в попередню ніч. Стан нашого мозку змінюється протягом дня від активного до дрімотному, подібно до того як вночі змінюють один одного фази легкого і глибокого сну. Доросла людина відчуває себе найбільш свіжими і відпочилим після денного сну, якщо він відбувається в той самий час, коли біологічно ми найбільш загальмовані. Обчислити найсприятливіший час для денного сну можна наступним чином. Знайдіть середню точку між часом, коли ви найлегше засинаєте ввечері (наприклад, о 22:00), і часом, коли ви найбільш легко і природно прокидаєтеся вранці (наприклад, о 8:00). Щоб розрахувати найкращий час для денного сну, додайте до цієї середньої точці 12 годин (в даному прикладі це буде 15:00). Якщо ви живете в регіоні, де прийнята сієста, можете відпочити або поспати, але іншим доведеться обмежитися перервою на каву.

    Однак існує важлива причина, по якій деякі дорослі не сплять вдень, - інерція сну.

    Інерція сну - це відчуття дезорієнтації, сплутаність свідомості, болі, дискомфорту, поганого настрою і нездатності сконцентруватися або нормально мислити, яке виникає після пробудження, особливо після денного сну. Інерція сну буває більш вираженою і тривалою у тих дітей, які занадто перевтомлені. Створюється враження, що сон втручається в активний період, і таке подвійне стан сприймається дитиною як хворобливий дискомфорт. Одна мати описувала його як «збуджено-потьмарений», а інша - як «демонічне». Діти стають неконтрольованими, полохливими, плачуть або навіть істерично кричать. До мене часто звертаються батьки після довгих вихідних, за які їхні діти дуже сильно перевтомлюються, і розповідають, що вирішили, ніби у дитини болять вуха, оскільки він прокинувся з плачем. Часто вони додають, що впевнені в тому, що дитина не може бути втомленим, адже він зовсім недавно прокинувся після досить довгого сну! Але з вухами все виявлялося в порядку. Просто дитина кілька разів пропустив денний сон або у вихідні дні йому дозволяли лягати пізніше звичайного.

    Розуміння того, що ритми нічного сну, денного сну і денного неспання частково незалежні один від одного, веде до двох важливих ідей.

    По-перше, до трьох-або чотиримісячного віку ці ритми у дитини не синхронізовані, і його організм може отримувати суперечать один одному сигнали з різних областей головного мозку. Ритм сну сигналізує про «глибокому сні», а ритм неспання дає сигнал «активного стану» замість «дрімотна». Сторож Божий, але при цьому втомлений дитина не може зрозуміти, що з ним відбувається, і відчайдушно плаче ми зазвичай пояснюємо таку поведінку коліками або перепорушенням. Ухвалені закони суперечать один одному сигнали від різних областей головного мозку можуть викликати такі подвійні стану, як інерція сну. У дослідженнях, проведених на дорослих людях і тваринах, це називалося «діссоціатівним станами неспання і сну», або Status Dissociatus. Наприклад, деякі птахи можуть плавати або літати в стані справжнього сну! Нарколепсія - це вторгнення фази швидкого сну в стан неспання. Лунатизм, нічні кошмари і крики по ночах виникають при перекривання станів неспання і сну без БДГ[1]. Виходячи з того, що у дорослих ці стани можуть перекриватися, бути неповними або швидко переходити з одного в інше, легко припустити, що в перші чотири місяці життя дитини, коли фази сну тільки розвиваються, вони можуть частково проявлятися в «неправильне» час і накладатися на інші стани, створюючи проблеми, які ми описуємо, такі як занепокоєння, кольки або інерцію сну. Наприклад, відомо, що у фазі швидкого сну діти можуть смоктати, посміхатися і плакати з відкритими очима, тому, хоча дитина видається не сплячим, насправді він спить. Ми можемо назвати це «невизначеним», або «двоїстим», сном, що відображає незрілість зростаючого головного мозку. Приблизно після чотирьох місяців життя такі подвійні фази виникають все рідше.

    По-друге, якщо ритми сну і неспання частково незалежні, вони можуть виконувати різні функції: навчання під час циклу неспання і фізичного і емоційного відновлення під час циклу сну. Денний і нічний сон в цьому відношенні також мож


    Увага, тільки СЬОГОДНІ!

ІНШЕ

Розлучення і дитина фото

Розлучення і дитина

Як діє розлучення батьків на психіку дитиниНе зійшлися характерами ... Такі слова звучать, подібно смертному вироку,…

Чому діти плачуть? фото

Чому діти плачуть?

Маленькі діти, незалежно від віку, не можуть пояснити батькам за все, що з ними відбувається. Грудні діти ще не вміють…

Прояв агресії у дітей фото

Прояв агресії у дітей

Відео: Агресивна поведінка дітей раннього вікуВідео: Як виникає дитяча агресія?Агресивний дитина потребує особливої …

Чому дитина плаче ночами фото

Чому дитина плаче ночами

Відео: Чому дитина плаче ночами. Все про демонічний дусі крикси.зміст:Міцний сон важливий для дитиниПричини нічного…

Як вкласти дитину спати фото

Як вкласти дитину спати

Поява в будинку дитини це хвилюючий момент для всієї родини. Ваша крихітка зростає і розвивається з кожним днем усе…


Увага, тільки СЬОГОДНІ!
» » Здоровий сон - здорова дитина. Марк вайсблут